„A góc általában tünetszegény, krónikus gyulladás, ahonnan a különböző baktériumok és azok toxinjai a vér- és nyirokkeringés útján jutnak el a szervezet más területeire.” Jelenlétük immunválaszt indít el a szervezetben, miközben immunrendszerünk nem képes megküzdeni velük. Az állandósult interakció ún. másodlagos betegségeket hozhat létre:
- Hajhullás,
- Bőrpanaszok,
- Ízületi gyulladás,
- Szemgyulladás.
A gócok gyakori helyei:
- Szájüreg, fogak, szájüregi képletek
- Légutak, mandulák és a garat területe
- Orr és melléküregek
- Nemi szervek
- Bélrendszer
Fogászati ún, nyitott góc kialakulása mikrotaraumák következtében a véráramba jutó kóroFogászati ún. nyitott góc kialakulása mikrotraumák következtében a véráramba jutó kórokozók által.
- Gingivitis (fogínygyulladás) ínyvérzés
- Parodontitis (fogágybetegség) parodontális tasakok. Ezek kapcsolatban állnak a parodontium kötőszövetével és a kapillárisokkal, így már rágáskor és fogmosáskor is szóródhatnak a fogfelszínt borító baktériumok.
Fogászati ellátáson átesett páciensek nem feltételezik a fogászati góc kialakulásának lehetőségét. Indikációi ún. zárt gócok. Gyakori példa a fog endodonciai ellátása részeként az inkomplett gyökértömés, ahol baktériumok ürülhetnek a szájüregbe. A kezeléssorzatok lezárását követően optimális 6 havonta felülvizsgálaton részt venni, különösen az:
- implantációs,
- gyökérkezeléssel,
- fogpótlással járó beavatkozások tekintetében.
A rendszeres monitoring kiegészítve személyreszabott dentálhigiéniai kezelésekkel megadályozza a kóros folyamatok kialakulását.
A fogászati góckutatás lépései:
- Általános anamnézis áttekintése.
- Extraorális vizsgálat (nyirokcsomók vizsgálata)
- Teljes fogstátusz rögzítése (fogak vizsgálata)
- OP felvétel, szükség esetén IO felvétel kiértékelés
- Végül mindenek figyelembevételével készül el az orvosi szakvélemény.
Konzíliumot további szakorvosok kérhetnek a rendelőtől:
- Bőrgyógyász,
- Urulógus, nőgyógyász,
- Rheumatológus,
- Kardiológus,
- Szerv transzplantáció előtt,
- Biszfoszfonát kezelés előtt,
- Immunológus-infektológus.
Az idő a gócok esetében ellenünk dolgozik. Minél hamarabb kerül feltárásra a góc forrása, annál hamarabb indulhat meg a célirányos kezelés és lélegezhet fel a szervezet.